Dijital Videoda Hedefleme
08/07/2013
Global pazarda mobil reklam gelirleri 2 kat arttı.
25/07/2013
Tümünü Göster

Video izlemede akıllı telefonlar ve tablet kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Dijital Video izleyicileri, ‘on-demand’ videolar yerine ‘canlı’ yayınları izlemeyi tercih ediyor.

Video izlemede akıllı telefonlar ve tablet kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Dünya geneline bakıldığında içerik izlemek için ‘dijital video’ önemli bir kaynak. Artık izleyiciler televizyon kanallarının, yapımcıların ve yöneticilerin arzu ettiği zaman çizelgesine uymak yerine, kendi istedikleri zaman izleyebileceği ‘on-demand’ videonun gücünü keşfetmiş durumda. Peki on-demand video gerçekten internet üzerinde popüler bir video izleme yöntemi mi?

Ooyala tarafından yapılan bir araştırma bunun tam aksini söylüyor. Şirketin 2013 Mayıs ayında yaptığı analize göre, izleyiciler ‘on-demand’ içerik yerine ‘canlı’ yayınları daha uzun süre izliyor. Araştırmaya göre bilgisayar başında oturan izleyiciler ortalama 3.5 dakika on-demand video izlerken, 40 dakika canlı içerik izliyorlar. Tabletlerde ise bu oran 3.6 dakikaya 16 dakika.

180713-1

Dijital video izleyicileri aynı zamanda video izledikleri cihazları da çeşitlendirmeye başladı. Özellikle tablet ve akıllı telefonlar bu alanda çok tercih ediliyor. Ooyala araştırması gösterdi ki, telefon ve tablet üzerinden video izleme oranı tüm izlemelerin %10’unu oluşturuyor.

Bunun yanında, video sonu izleme oranlarına bakıldığında, tabletler diğer tüm cihazları geride bırakmış durumda. Bu da kullanıcıların mobil cihazlara ne kadar hızlı uyum sağladığını gösteriyor. Araştırmaya göre tablet kullanıcıları %41,5 oranda videoları sonuna kadar izliyor. PC’de bu oran %38.3 olarak gözükürken, telefonlarda %33.4 olarak kayda geçiyor.

180713-2

Müşteriler, bu cihazlara kayan kitleleri takip etme konusunda oldukça başarılı sayılır. AOL Networks’un Nisan 2013 ayında yaptığı ankete göre, dünya genelinde pazarlamacılar, dijital videonun marka etkisi yaratmada televizyona göre kullanıcı ile daha başarılı bir iletişim kuruduğuna hem fikir.

Kaynak: e-marketer
http://www.emarketer.com/Article/Worldwide-Digital-Video-Viewers-Spend-More-Time-with-Live-Video-than-VOD/1010014