Dijital Reklam Pastasında Mobil, Kendi Payını Arttırıyor.
02/09/2013
GoClick Video ile maksimum VCR
27/09/2013
Tümünü Göster

Nielsen: Online Display Reklamları – 2013 (Q1)

Nielsen: Online Display Reklamları – 2013 (Q1)

Nielsen son yaptığı araştırma ile online display reklamcılarına güzel haberler verdi. Buna göre Q1 2013 döneminde online reklamlar diğer rakip mecralara oranla çok büyük bir farkla %26.3 büyüme gösterdi. Bu büyüme trendine rağmen TV reklamları halen tüm mecralar içindeki en büyük pastaya sahip. Buna göre TV reklamları tüm reklam pastasının %59’luk bölümünü alıyor. Aynı dönemde TV’nin online reklamlara göre büyüme oranı ise sadece %3,5 olarak gerçekleşmiş.

Ancak TV, Online ve Outdoor dışındaki mecralar için aynı güzel haberleri vermek ne yazık ki mümkün olamıyor. 2013 Q1’de TV ve Online reklamlarla birlikte yükselme gösteren tek mecra %4,3 ile Outdoor reklamları. Bu artış TV artışının biraz üzerinde kalsa da Online mecranın oldukça gerisinde.

Basılı medyadaki düşüş ise sürpriz olarak algılanmıyor. Buna göre Gazete mecrası %4,7 pay kaybederken bu kayıp Dergi ve diğerleri için %2,8 oranında gerçekleşmiş. Bunların yanında geleneksel mecralardan Radyo da %2 oranında pay kaybetmiş gözüküyor.

Aşağıdaki tablo 2013 yılının ilk çeyreğinde mecralar bazında harcamalardaki değişimi gösteriyor.

060913-1

Tüm bu bilgiler ışığında bakıldığında dünya genelinde reklamverenlerin konvansiyonel medya’dan yavaş yavaş kaçıp daha yenilikçi mecralara hızlı bir şekilde kaydığını söylemek mümkün.
Nielsen’den Randall Beard (Global Head of Advertiser Solutions): “Medya alanındaki trendleri yakından takip ediyoruz. TV’nin görece düşük oranda büyümesi ve diğer mecralardaki doğrudan düşüş, dijital reklam payının artmasını sağlıyor. Ancak geleneksel medyadaki değişimler henüz küçük, bu bağlamda reklam harcamalarının yönünün değişmesi için şimdilik pek bir şey ifade etmiyor. Trendleri takip edip reklam harcamalarının kısa ve uzun vadede nerelerde yoğunlaşacağını göreceğiz” şeklinde yorum yapıyor.

Kaynak: VentureBeat
http://venturebeat.com/2013/07/25/global-ad-spending-q1-2013/