Mobil Reklam Pazarı Büyüyor
08/01/2014
Dijital Reklam Büyümeye Devam Ediyor
30/01/2014
Tümünü Göster

Mobilde Sektörlere Göre Geri Dönüşler

MOBİLDE SEKTÖRLERE GÖRE GERİ DÖNÜŞLER NASIL?

Emarketer’ın tahminlerine göre geçtiğimiz yıl global çapta %61 büyüyen mobil reklam pazarı böylece 29.43 $ (milyar) seviyesine ulaştı. Ancak bunlar genel bilgiler. Bir de bu mecradaki geri dönüşleri inceleyelim;

Aralık 2013’de DG MediaMind mobil mecrada Ocak ve Kasım arasında gerçekleştirilen 2 milyar gösterimi analiz etti. MediaMind’ın bu analizine göre sektörler karşılaştırıldığında Elektronik (%0,41) ve Perakende (%0,52) sektörleri bu mecradaki en iyi CTR oranlarını yakalıyor. Ancak Eğlence sektörü de %0,40 ile bunların çok gerisinde değil.

grafik_mobilCTR_sektor

Kaynak: DG MediaMind “Mobil Benchmarks” 18 Aralık 2013. 

 

Raporda ayrıca mobil “expandable” bannerların “polite” bannerlara oranla çok daha iyi geri etkileşim sağladığı sonucuna da varılmış. “Polite” bannerların daha iyi geri dönüş sağladığı tek sektör ise Finans sektörü konumunda. Bu farkın en yoğun hissedildiği sektör ise Otomotiv olarak gözüküyor. Bu sektörde expandable bannerlar ortalama %27 interaction rate sağlarken polite bannerlar aynı sektörde sadece %1,3’de kalmış. Bu sektörü hemen arkasından CPG ve Elektronik izliyor.

Mobil video VCR oranları ise %47 ortalama ile iyi bir seviyede. Ancak bu alanda yine Otomotiv sektörünün %79 ile ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Bu oranı CPG sektörü %65, Telekom sektörü ise %54 ile izliyor.

grafik_mobilVCR

Kaynak: http://www.emarketer.com/Article/Retail-Electronics-See-Highest-Mobile-Ad-CTRs-Among-Verticals/1010512