GDPR Nedir?
21/09/2018
Yapay Zeka ve Ad Fraud Savaşı
09/01/2019
Tümünü Göster

Mobil Uygulamalarda Retention & Engagement

Avrupa Birliği tarafından oluşturulan Genel Veri Koruma Düzenlemesi (GDPR) yasası 25 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girdi. Bu yasa, şirketlerin kullanıcılardan toplayacakları veriler ile ilgili çok önemli kurallar içeriyor ve buna uymayan şirketlerin ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını açıklıyor.

Google’ın mobile-first index’ine göre Mobil kullanımlar 2016’da Desktop’u geride bıraktı. Ancak bununla beraber, Mobil kullanıcı davranışları Desktop’a göre oldukça farklı

Retention ve Engagement Rates: Sizin Markanız Nerede Duruyor?

İyi bir Retention Oranı ne olmalı? 

Araştırmalara göre ortalama Retention Oranı tüm endüstriler dahil sadece %20. Yani APP kullanıcılarının %80’i 90 gün içinde kaçıyor.

 Bu durum markanız için 2 şey demek; 

  • Eğer Retention oranınız endüstri standardının altındaysa daha iyisini yapmalısınız
  • Eğer retention oranınız endüstri standardında ise yine daha iyisini yapmalısınız (Çünkü %20 kimse için iyi bir oran değil)

Peki daha iyi bir Retention ve Engagement için neler yapılmalı?

  1. Bireyselleştirme

Bunu aslında Kişiselleştirme’nin bir adım yukarısı olarak düşünebiliriz. Mobil kullanıcılar sizden, kendileri için çok daha özel ve her segment’i kapsamayan özel işi öneriler bekliyor. 

  1. Feedback Alın

Markalar APP’lerini geliştirmek için kullanıcılarıyla sürekli iletişimde olmalı. Şikayet, öneri ve övgüleri dinlenen bir kullanıcının markaya ve dolayısıyla APP’e olan bağlılığı da o kadar artar

  1. Uygulamanızın Faydalarını Doğru Anlatın

Uygulamanın, kullanıcının hangi problemlerini çözeceğini, nasıl faydaları dokunacağını henüz download gerçekleşmeden en doğru yöntemle anlatmak çok önemli

  1. In-APP Mesaj 

Kullanıcılar, bir uygulamada bekletildiklerinde ve sorularına hızlı yanıt alamadıklarında oldukça hızlı kaçabilir. Bu nedenle işleyen ve hızlı bir In-App Mesajlaşma sistemi olmazsa olmaz. 

  1. Re-Engage & Re-Target

Uygulamanızı indiren kullanıcılarla tekrar tekrar etkileşime geçin. APP kullanıcıları veya rakip APP kullanıcılarını hedefleyin, avantajlarınızı anlatın. Bunu yaparken APP dışındaki dünyada onlara ulaşın. 

  1. Update ve Geliştirmeler

Uygulamanızı sürekli update etmeye gayret edin. Her bir güncelleme kullanıcı deneyimini daha hızlı ve kolay bir hale getirebilir. Bu da kullanıcının uygulamada sürekliliğini arttırır. 

Kaynak: Applift