Companion Banner ile Maksimum ROI
12/04/2013
Türkiye’deki dijital reklam harcamalarındaki büyük artış
02/05/2013
Tümünü Göster

Mobil Reklamların Dijital Dünya’daki Yeri

IAB: 2012’de tüm online reklam harcamalarının %9’u mobil mecralar üzerinde oldu.

2012 online reklamlar için bir başka “banner yılı” oldu. 2011’e göre harcamalar %15 oranında arttı. Mobil ve Video reklamları ise bu büyümenin büyük bir kısmını karşıladı.

Mobil reklam harcamaları 2011’e göre %111 artarken, üst üste ikinci yıl 3 haneli artış rakamlarına ulaştı. Bu oran tüm reklam harcamalarının %9’u olan 3.4$ (milyar) sınırına dayandı. Dijital video ise %29 oranında artış gösterdi ve 2.3$ (milyar) bandına geldi. Bu oran video için 2011 yılında 1.8$ (milyar) oranında kaydedilmişti. 2012 için toplam reklam harcaması ise 36.6$ (milyar) olarak kayıtlara geçti.

PwC ortaklarından David Silverman: “Çoklu ekranlarda yayın yapmanın etkisi yadsınamaz. Kullanıcıların bu çoklu ortamlarda boy göstermesi de aslında bir trend ve bu büyüme oranlarına katkısı büyük. Bu mevcut envanterin artmasına ve pazarlama departmanlarının reklam bütçelerini değiştirip çeşitlendirmelerine neden oluyor”.

Ancak 2012 raporuna göre display reklamlar büyüse de halen daha arama bazlı reklamları geçebilmiş değil. Display reklam gelirleri tüm online reklam pastasının %33’lük bir kısmını kaplıyor ve 2012 yılında %9’luk bir artışla 12$ (milyar) sınırına dayanmış durumda. Bu arada arama bazlı reklamlar ise 19$ (milyar) ile %46’lık bir dilimi temsil ediyor. Yani neredeyse bu pastanın yarısını alıyor. Bu rakam arama bazlı reklamlar için toplamda %14,5’luk bir artışı simgeliyor.

Pasta2012

Performans Bazlı Bütçelendirme
Performans bazlı bütçelendirme modelleri ise geleneksel yayınlara göre çok daha popüler. Online bütçelendirme modellerinden sadece %2.1’lik bölümü geleneksel yayınlar için ayrılmış bu oran bir önceki seneye göre %4.2’lik dilimden düşüş göstermiş. Gösterim bazlı (CPM) model ise toplamda %32 oranında kullanılmış, bu oran 2011 yılında %31.3’lük bir bölümü karşılıyordu. %65,9’luk pay ise tamamen performans bazlı yayınlara ayrılıyor.

RTB Etkisi
Gridley & Company CEO’su Linda Gridley’e göre Real Time Bidding modeli bu rakamların büyümesinde temel teknolojilerden biri. Linda Gridley:”Teknoloji ve şeffaflık reklam verenlere satın alma süreçlerinde daha efektif olma şansı veriyor”. Gridley bunları söylerken rakamsal ve araştırma bazlı bilgileri Forrester, EMarketer ve SpotExchange vasıtasıyla elde ettiklerini belirtmiş.

Kaynak: AdExchanger
http://www.adexchanger.com/data-nugget/iab-mobile-ads-captured-9-of-online-ad-spend-in-2012/