Vertical Video Nedir?
11/06/2018
GDPR Nedir?
21/09/2018
Tümünü Göster

Konum Bazlı Hedefleme Raporu

Konum Bazlı Hedeflemede %87 Başarı

Lawless Research ve Factual’in katılımıyla yapılan son araştırma “Lokasyon Bazlı Hedefleme” üzerineydi. Buna göre araştırmada “Higher Engagement”, “Better Response” ve “Customer Insights” verileri dikkate alındı.

Araştırmada, 700 in-house ve ajans çalışanından alınan veriler sonucunda, yapılan kampanyalarda %87 oranında lokasyon bazlı hedefleme teknolojisi kullanıldığı ortaya çıktı. Bu profesyonellerin büyük çoğunluğu ise kampanyanın başarılı bir şekilde sonuçlandığını belirtiyor.

Sektörler

Araştırma sırasında verileri kullanılan sektörler ise oldukça çeşitli. Otomotiv’den CPG’ye, Finans’dan Turizm/Seyahat’e kadar bir çok farklı sektör verisi elde edildi. Araştırmaya katılanlardan 530 kişi marka ve in-house marketer, geri kalanı ise ajans çalışanı olarak kaydedildi. Sorular ise mobil reklamcılık kullanımından “Lokasyon Bazlı Hedefleme”kullanımına kadar uzanıyor.

Tahmin edileceği üzere “Lokasyon Bazlı Reklam” teknolojilerinin kullanım amaçlarından birincisi Ad-Targeting olarak göze çarpıyor. Kişiselleştirme ve Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi ise hemen onu takip eden sebepler arasında. Kullanıcı etkileşimi de diğer önemli bir neden.

Deneklere ayrıca bu kampanyalardan elde ettikleri faydalar da soruldu. Buna göre katılımcıların büyük çoğunluğu Etkileşim ve Yeni Kullanıcı kazandıklarını belittiler.

“Customer Insights” ise denekler tarafından cevaplanan önemli bir diğer kazanç olarak göze çarpıyor.

Kişiselleştirme

“Kişiselleştirme” son dönemde Marketer’lar arasında oldukça sık kullanılan ama gerçek tanımı tam yapılmayan bir kelime. Aslında lokasyon ile doğrudan bağlantılı değil ama bunun bir parçası. Asıl olarak Kişiselleştirme; Retargeting, İçerik Hedeflemesi, Spesifik Gün/Saat Hedeflemesi, Hedef Kitle Segmentasyonu ve Lokasyon Bazlı Hedeflemeler ile birlikte tanımlanabilir. Ayrıca bu hedefleme sistemlerinin bir kombinasyonu olarak da karşımıza çıkabilir.

Lokasyon Bazlı Hedefleme ise bahse konu Kişiselleştirme amaçları için ciddi dönüşler sağlıyor. Deneklerin %53’ü bu teknoloji sayesinde daha yüksek “Conversion” elde ettiklerini söylüyor.

Ancak raporda Lokasyon Bazlı Hedeflemelerin kampanya özelinde spesifik kullanımından bahsetmiyor. Raporda son olarak sosyal medya devleri Facebook ve Google üzerinde programatik bazlı lokasyon hedeflemelerinin geniş kitlelere ulaşmak için etkili ve transparan bir model olduğundan da bahsedilmiş.

KaynakMarketingLand