GoClick Mobil Download
01/09/2015
Gelecek 5 Yılda Dijital Pazarlama
16/10/2015
Tümünü Göster

GoClick Video Viewability

GOCLICK VIDEO VIEWABILITY

Video reklamcılığında artık yeni bir tabir var”. Temel olarak “Viewability” ya da “Görünürlük”, video reklamlarının kullanıcıların cihazlarındaki ilk ekranda görünme yüzdesini gösteren bir kavram. Aslında çok da yeni olmayan bu tabir hayatımıza birkaç yıl önce medya planlama teknolojileriyle girdi. Bu dönemlerde genellikle reklam yayını sonrasında, kullanılan reklamın ne kadar görünür olduğunu reklamverene raporlayan teknolojiler vardı.

Belli bir süre sonra reklamverenlerin talepleri doğrultusunda sadece Görünürlük ölçen ve/veya sağlayan 3.party firmalar ortaya çıktı. Reklamveren temsilcileri de reklamlarının görünürlüğünü kontrol etmek için çoğunlukla bu 3.Party teknolojileri kullanıyorlar. Facebookise son açıklamasında bu 3.Party araçların kullanıcı deneyimlerini olumsuz yönde etkileyereknavigasyonu yavaşlattığına dair bir veri paylaştı.

MRC ve IAB’nin standartlarına göre bir reklamın görünebilir olması için reklam pixelleri’nin en az %50’sinin 2 saniye boyunca kullanıcı tarafında görünebilir olması gerekiyor. Bu bazı farklı markalarda ayrı standartlara bağlanmış durumda. Google’ın Nisan ayında yaptığı araştırmaya göre web üzerindeki video reklamlarının görünürlük oranları ortalama %54. Yani reklamverenler rastgele bir yayınlarında ortalama %48’lik bütçelerini görünmeyen alanlarda harcıyor.

051015-1

GoClick Viewability teknolojisini 2013 yılında duyurarak Türkiye’de reklamveren ve medya planlama ajanslarına bu hizmeti sunan ilk marka oldu. GoClick Viewability teknolojisi hiçbir 3.party ya da ekstra tool kullanımına gerek kalmadan kendi teknolojisiyle reklamın IAB ve MRC standartlarında görünür olmasını sağlıyor.

Şayet reklam standartlar oranında görünebilir değilse ad-call’lar cevapsız bırakılıyor. Bu şekilde reklamverenlerin harcadığı her bütçe sadece ve sadece “Viewable” alanlarda yayınlanıyor. Bu teknoloji DoubleClick ve Sizmek gibi medya planlama teknolojileriyle de reklamverene raporlarabiliyor.